OBJAZD  ŚLADAMI  SEFARDYTÓW

Żydzi osiedlili Hiszpanię już w czasach starożytnych. W XII i XIII wieku, kiedy żyli oni największym blaskiem, wielu z nich wyróżniało się jako doradcy czy pożyczkodawcy królów. Jednak w XIV wieku zaczął rosnąć antyżydowski nacjonalizm, który doprowadził do licznych ataków na dzielnice żydowskie. Wreszcie, w 1492 roku Królowie Katoliccy, Isabella Kastylijska i Ferdynand Aragoński, aby wzmocnić jedność nowo utworzonego królestwa, zjednoczyli religię poprzez wydalenie wszystkich niechrześcijan – żydów i muzułmanów.

Tak rozpoczęła się diaspora sefardyjska…. zmuszeni byli do uchodźstwa z dala od Hiszpanii, SEFARADu ich przodków. Jednak wieki obecności Żydów na Półwyśpie Pirenejskim pozostawiły tu niezatarte ślady, które można odnaleźć w wielu aspektach kultury hiszpańskiej: architektura, muzyka, gastronomia, poezja, wielkie dzieła literatury światowej (na przykład ZOHAR: najważniejsze dzieło Kabały, Mojżesza z Leonu), itd…

Proponujemy Ci podążyć szlakiem Żydów Sefardyjskich podczas niestandardowej wycieczki objazdowej, którą możemy przygotować, zorganizować i jak najbardziej wykonać, w oparciu o scenariusz własny albo klienta.

W poszukiwaniu zaginionego SEFARAD:

Málaga – Ibn Gabirol, Granada – Ibn Tibbon, Jaén – Hasday Ibn Shaprut, Córdoba – Maimonides, Segovia – Abraham Senneor, Ávila – Mojżesz z Leonu, Lucena ze  Szkołą Talmudu, Toledo ze swoimi Synagogami  Tranzytu i Santa María la Blanca, Úbeda z Synagogą Wody, Cáceres o Hervas.

Prosimy o kontakt, aby dostosować się do Twoich życzeń…

Abrir chat