LUCENA I KORDOBA SEFARDYJSKA

Zapraszamy do podróży śladami Żydów sefardyjskich…

W odległości około 100 km od Malagi znajduje się miasto Lucena. Żydowska Eliossana lub też Al-Yusanna, Perła Sefaradu, jak ją opisuje średiowieczny geograf Al-Idrisi, mieściła w swoich murach w wieku XI szkołę talmudystów (talmud – hebrajskie zwyczaje, profanum tradycyjnego prawa). Po zamknięciu tych na Bliskim Wschodzie stanowisko czelne zajęła właśnie szkoła tutejsza, bo wybitni rabini zmuszeni byli do uchodźstwa do różnych części świata, między innymi do Kalifatu Kordoby, gdzie w tym czasie najważniejszą osobistością żydowstwa był Hasday Ibn Shaprut, doradca kalify Abderamana III.

Było to miasto żydowskie, nie dzielnica żydowska, zależna od  władców innych religii. Tutaj nie było ani muzułmanów ani chrześcijan. Dziś ślad tego blasku można zobaczyć na wystawie w zamku Castillo del Moral, Archeologicznego i Etnologicznego Muzeum w Lucenie, a także w ostatnio wykopanej żydowskiej nekropolii.

Po zwiedzeniu Luceny przeniesiemy się około 70 km do Kordoby.

O słynnym Meczecie w Kordobie chyba usłyszeliśmy już wszyscy. Zabytek, którego historia i architektura czynią go wyjątkowym miejscem na świecie. Koniecznie trzeba się zgubić w niekończącym się lesie jego podwójnych łukowatych kolumn, aby zrozumieć prawdziwy blask Kalifatu Kordoby.

Dosłownie przy murach Meczetu znajdziemy dzielnicę żydowską. Siecią uliczek i uroczych zaułków pospacerujemy do muzeum żydowskiego Casa de Sefarad, którego celem jest przywrócenie tożsamości sefardyjskiej w Hiszpanii. Zwiedzimy także jedną z niewielu zachowanych synagog w Hiszpanii i na Plaza de Tiberiades opowiemy sobie o Mojżeszu Ben Maimon, znanemu jako Maimonides.

  • Destination

  • Bilety

    Castillo del Moral w Lucenie Meczet w Kordobie Dom Sefardyjski w Kordobie Synagoga
Abrir chat